9 raamatut, mis panevad sind unistamise asemel tegutsema

Kas teadsid, et 90% inimestest ei loe pärast kooli lõpetamist mitte ühtegi raamatut? Sina nende hulgas ei ole, sest muidu sa ei otsiks raamatusoovitusi ja see postitus ei pakuks sulle huvi.

Pärast koolis kohustuslike ajalooliste romaanide lugemist ei olnud ka minul endal 7 aastat isu ühtegi raamatut lugeda. Ma lihtsalt ei suutnud neid lugeda ja ei pidanud seda vajalikuks. Kuid ühel hetkel taipasin, et nüüd ma saan ju ise raamatuid valida. Kooli kohustusliku kirjanduse traumast toibumine võttis küll aastaid aega, aga lugemisest on saanud minu üks suurimaid lemmiktegevusi.

Raamatutest said minu mentorid, mis näitasid võimalusi ja andsid mulle prillid, läbi mille hakkasin maailma teistmoodi tajuma. Lugemine nende inimeste kogemustest, kes on elus teinud-käinud-näinud, panevad sind mõtlema ja inspireerivad elult rohkem tahtma. Need panevad unistama, aitavad mõista ning näitavad taskulambiga teed.

9 raamatusoovitust mulle endale

Neid 9 raamatut soovitaksin tagasi vaadates lugeda iseendal sel ajal, mil olin oma elus etapis, kus mul ei olnud õrna aimugi, mis suunas ma edasi peaksin liikuma ja mida üldse teha tahaksin.

I think you should just go for it.

A post shared by Sven Nuum (@svennu) on

10 aastat tagasi poleks ma osanud arvata, et pakin üks päev koti kokku, lähen lendan ühe-otsa-piletiga Filipiinidele, elan aasta Austraalias, seiklen Kambodžas, õpin Tais muay taid, alustan e-kommertsi äri ning hakkan sotsiaalmeediaturunduses teisi ettevõtjaid koolitama. Mõne aastaga on minu eelmise eluga võrreldes toimunud justkui suur muutus, kuigi tunnen, et see on alles algus.

Kuidas see alguse sai, loe siit: “Sul on vaja 100€, wifi’t ja unistust.

2003. aastal lõpetasin ma Kuressaare Ametikoolis kokanduse eriala ja töötasin seejärel köögis 5 aastat. Siis arvasin, et palganumber on olulisem ja läksin Soome ehitajana raha teenima. Kulus paar aastat aru saamiseks, et talvel -17 kraadiga mulle õues tööd teha ei meeldi ja astusin ülikooli.

Õppisin kaugõppes ja lõpetasin ärijuhtimise eriala. Tõeline maestro! Mitte milleski. Peaaegu 10 aastat oli minu elust mööda läinud ja ainuke asi, mida ma pärast neid aastaid teadsin, oli see, et laev peab kurssi muutma. Aastad tiksusid, aga mina seisin ühe koha peal. Tahtsin midagi muud ja ma teadsin, et see ei ole elu, mida ma elada tahan.

Lugemine aitas mul uue suuna leida ning näitas, et siin elus on võimalik palju rohkem ära teha.

Sain aru, et ainult unistamine üksi ei tööta ja vaja on ka teha. Vaja oli ise vastutus võtta ja tegutsema hakata, sest lotovõidu ootamine on vaid aja raiskamine ning aega me tagasi küsida ega juurde osta ei saa.

Iga raamat siin nimekirjas jutustab sulle oma loo ja kogemuse ning annab kätte erinevad tööriistad, et võiksid enda elu elada selliselt, nagu alati unistanud oled.

1. The Magic of Thinking Big
by David J. Schwartz

2. Pour Your Heart Into It: How Starbucks Built a Company One Cup at a Time
by Howard Schultz

3. How to Win Friends and Influence People
by Dale Carnegie

4. Losing My Virginity: How I’ve Survived, Had Fun, and Made a Fortune Doing Business My Way
by Richard Branson

5. The Slight Edge: Secret to a Successful Life
by Jeff Olson

6. The 4-Hour Workweek
by Timothy Ferriss

7. Tuesdays with Morrie
by Mitch Albom

8. Delivering Happiness: A Path to Profits, Passion, and Purpose
by Tony Hsieh

9. The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom
by Don Miguel Ruiz

Soovitan neid kõiki lugeda ning usun, et leiad nendest raamatutest samuti motivatsiooni ja inspiratsiooni. Kui leiad, siis ole hea ja soovita edasi. Kusagil kellelgi on seda sama palju vaja, kui meil sinuga.

5 neist raamatutest (1, 3, 4, 6, 9) on ilmunud ka eesti keeles ning kes ingliskeelseid raamatuid tellida soovib, siis sõbra soovitusel avastasin www.bookdepository.com raamatupoe. Ise pole veel tellinud, aga free worldwide delivery ahvatles juba esimest ostukorvi täitma.

Olen kasutama hakanud ka Amazoni audioraamatute teenust audible.com. Supermugav kasutada, sest telefon on meil alati taskus ja hea võimalus tõsta oma lugemiskiirust.

One of my favorite speeches!

A post shared by Sven Nuum (@svennu) on

Et oma lugemistel järge pidada, kasutan ma goodreads.com keskkonda

Näen, mida sõbrad loevad, mis hinnanguid on andnud ja saan salvestada raamatuid “to read” riiulisse. Nii saan kõik soovitused endale ära salvestada ja igal ajal nende juurde tagasi tulla.

Lõpetan ütlusega, mis mulle meeldib:

“You will be the same person in five years as you are today except for the people you meet and the books you read.”
― Charlie “Tremendous” Jones

See meeldib, sest ei saaks rohkem tõsi olla. Me oleme väga otseselt mõjutatud sellest, mis meid igapäevaselt ümbritseb ja kui enamasti inimesed, kellega sa kohtuda tahaksid, võivad olla kättesaamatud, siis nende kirjutatud raamatud ja elutarkus on raamatukogu või kliki kaugusel. Kasuta seda!

Sven