Sotsiaalmeedia kasutamata potentsiaal: Facebook ja Instagram

Tänaseks on juba enamik ettevõtteid aru saanud, et sotsiaalmeedias tuleb kohal olla, sest inimeste tähelepanu on seal. Kui ei usu, vaata kaks tiiru enda ümber ja näed, kuidas iga kolmas inimene näpib oma telefoni ja pole vahet, kas ta ületab parasjagu teed, on auto roolis või kallimaga õhtusöögil. Ligikaudu 40% loeb ka seda postitust oma telefonist ja 98% tõenäosusega jõudsid selleni läbi sotsiaalmeedia.

Kui sa ei ole tänaseks veel sotsiaalmeediat osanud tõsiselt võtta, siis minu arvates on seda viimane aega teha. Loe edasi ja saad teada miks. 

Isegi Rooma paavst avas Instagrami konto

Selge on see, et mitte kunagi varem pole maailmas olnud paremaid tööriistu inimesteni jõudmiseks kui täna – ühe hashtagiga võid sõna otseses mõttes sekundiga jõuda teisele poole maakera. Tehnoloogia kiire areng on pannud lühikese ajaga maailma meie taskutesse, andnud igale inimesele hääle ning võimaluse luua ja müüa. Interneti ja sotsiaalmeedia abil võid sa ühe pildi ja ise kootud kampsuniga jõuda kaugemale, kui sa ette oskaksid kujutada. Küsimus on ainult selles, kui palju osatakse sotsiaalmeedia võimalusi enda heaks tööle panna.

Mitte midagi ei juhtu, kui Facebooki või Instagrami mitte teha, aga… küsimus on hoopis selles, kui palju potentsiaali sa võid neid kanaleid kasutamata jättes kasutamata jätta? Ja selle vastuse leidmine pakub mulle tõsist huvi.

Kodulehe külastatavus on madal?

Inimesed ei leia sind üles? Nad ei ole sinu tootest midagi kuulnud? 

Sul võib olla maailma parim toode või vingeim koduleht, aga kui keegi seda üles ei leia, ei ole sellest mingit kasu. Ei sulle ega kellegile teisele. Umbes sama, nagu ehitaks paksu metsa sisse külalistemaja, aga ühtegi teed ega viita sinna ei vii. Kuidas keegi oskakski seda üles leida? Ja sina mõtled, mida ma küll valesti teen… miks inimesed mulle külla ei tule? Miks nad ei osta? Äkki neile ei meeldi? Äkki on asi tootes? Ei ole. Nad lihtsalt ei tea, et sa olemas oled. Nad pole sinust kunagi kuulnud.

Kui sinu ettevõttel pole Facebookis oma fännilehte, siis jätad sa kasutamata ühe väga olulise kanali potentsiaali. Pool aastat tagasi tehtud uuringu andmetel kasutab Facebooki Eestis peaaegu 600 000 inimest.

Võtame asja pulkadeks, et Facebookist parem ettekujutus saada

Oletame, et sinu Facebooki lehel on 1000 fänni ja keskmine postitus jõuab orgaaniliselt umbes 500-2000 inimeseni. Ja kui sul ei ole täna tuhandet fänni, siis see on kergesti saavutatav vähem kui 6 kuuga. Tegemist on hüpoteetilise näitega, mis võib ja võib mitte päris elus töötada.

Variant A

Facebooki leht on olemas, kuid postitusi tehakse harva (2-3 postitust kuus). Pigem passiivne hoiak, keegi ei tegele. Lihtsalt on olemas, sest teistel on (“surnud” fännileht). Kodulehele liiklust ei too, uute inimesteni ei jõua ja olemasolevatel fännidel (1000 potentsiaalset klienti) pole millelegi kaasa elada. Postitatakse siis, kui aega on – ja teadagi, seda pole meil kellelgi mitte kunagi.

Variant B

Sotsiaalmeediat võetakse tõsiselt, nädalas tehakse minimaaselt 5 postitust. Iga postitusega jõutakse keskmiselt 500-2000 inimese uudisvoogu. Nädalas näeb sinu postitusi 2500-10 000 inimest. Võtame prognoosiks tagasihoidlikud 5000 inimest. Kui sellest 5000-st 50 (kõigest 1%) sooritab ostu, kas sinu poes, restoranis või veebilehel ja oletame, et keskmine tehing on 25€, siis teeb see nädalas (lisaks) 1250€ müüki. Korrutades nelja nädalaga võrdub see 5000€ kuus. Alustava ettevõtte jaoks võib see olla suur summa, isegi siis, kui pidid selle eest Facebookile natuke reklaamdollareid maksma.

Täpsustuseks: kui Facebookis tehakse ainult toode-toode-toode ja osta-osta-osta tüüpi postitusi, siis on üpris tõenäoline, et neid näeb ainult väga väike osa fännibaasist. Sotsiaalmeedia ei ole interneti müügikuulutuste lisaväljaanne ja toores reklaam pigem ärritab fänne ega paku mingit lisaväärtust. Pea meeles, et kõigile meeldib osta, kuid kellelegi ei meeldi, kui talle müüakse.

Viis postitust on palju?

Ei ole. Tegelikult on seda isegi vähe! Facebooki külastatakse mitu korda päevas ja sinu postitus ei pruukinud üldse soovitud inimeseni jõuda. Viis postitust nädalas võiks olla minu arvates miinumum ja mida suurem fännibaas, seda tihedamalt peaks postitama. Võid sama postitust kasutada ka näiteks järgmisel nädalal mõnel muul kellaajal ja nädalapäeval. Võid üllatuda, kui palju tulemused erinevad. Postitada tasub ka õhtuti ja nädalavahetustel, sest üldiselt veedavad inimesed just siis palju aega sotsiaalmeedias. Jälgi enda pereliikmete või sõprade käitumist õhtuseid telesaateid vaadates. Kümnest kaheksal juhul scrollitakse reklaamipauside ajal Facebooki ja Instagrami uudisvoogu.

Väiksem postituste sagedus on minu arvates põhjendatud ainult juhul, kui igapäevaselt on üleval makstud Facebooki reklaamid, mis oma eesmärke täidavad. Uudisvoogu teeksin maksimaalselt 3-5 postitust päevas. Tüütavaks ei ole mõtet muutuda ja tuleks meeles pidada, et kvaliteet on alati olulisem kui kvantiteet.

PS! Võrdluseks võin öelda, et Boost Yourself‘i Facebookis teeme regulaarselt 5-10 postitust nädalas (eesti ja inglise keeles) ja Instagramis 2-5 postitust päevas. Kasutame Facebooki makstud reklaame, et suurema hulga inimesteni jõuda, kuna sotsiaalmeedia on meie ainukene turunduskanal. 

Aga mul ei ole täna 1000 fänni Facebookis?

Boost Yourself’il ka ei olnud veel 8 kuud tagasi. Täna on nii Instagramis kui Facebookis mõlemas üle 5000 fänni & jälgija. Olgu seda on vähe või palju, aga selge on see, et selleni jõudmine on nõudnud meilt palju kannatlikku ja järjepidevat tööd.

Kasulik nõuanne

Facebooki postitused saab ette valmis teha ja panna ilmuma esmaspäeva hommikul kell 8.22, teisipäeva lõuna ajal või neljapäeva õhtul. Millal iganes. Soovitan seda kasutada ja teha uue nädala postitused valmis näiteks pühapäeva õhtul või esmaspäeva hommikul. Nii on sul vähem stressi nädala sees, saad tegeleda muude asjadega ja tead, et postitused on tehtud ja sa ei pea selle pärast rohkem muretsema. Kasuta seda. Vahepeal tasub muidugi pilk peale visata ja vaadata, kuidas postitused toiminud on. Kui keegi on kommenteerinud, siis näita, et oled olemas ja vasta talle. Võib-olla mõni on kirjutanud postkasti ja küsinud lisainfot. Vasta neile kohe, kellelegi ei meeldi oodata. Võta seda kui klienditeenindust ja kui kliendil on mure, siis tegeletakse sellega võimalikult kiiresti.
Kokkuvõtteks ütlen sulle üks kord veel, et mitte kunagi varem pole maailmas olnud paremaid tööriistu inimesteni jõudmiseks kui täna. Sotsiaalmeediast on saanud lahutamatu osa meie päevast ning ettevõtete turundusest. Minu soovitus oleks seda potentsiaali ära kasutada. Katseta, õpi neid kanaleid tundma ja jälgi mida konkurendid teevad. Vaata, mida nad teevad hästi ja mida nad teevad halvasti. Suhtle fännidega, küsi klientidelt tagasisidet ja ole nende sõber.

Jah, konkurents on tihe ning silma paistmiseks peab üha enam pingutama, aga kes ütles, et see lihtne on?