Kuidas oma uusaasta lubadused päriselt täide viia

Võiksime ükskõik, millisel päeval ja kuul esitada endale uue väljakutse või seada eesmärke, kuid alati on just uue aasta algus see aeg, kus inimesed endale lubadusi annavad ja uusi eesmärke seavad.

 • Teha rohem trenni
 • Lugeda rohem raamatuid
 • Hoolitseda oma tervise eest paremini
 • Saada suveks vormi
 • Olla hoolivam oma lähedaste suhtes

Lubaduste tegemine ei ole kunagi raske osa. Selleks kulub vaid üks otsus. Nendest kinni pidamine on aga teine lugu, sest kipume omale teinekord liiga suuri eesmärke seadma.

Lubame endale, et hakkame tervislikumalt toituma, jätame suitsetamise maha, treenime ja sööme end suveks vormi ja tahame selle ajaga lugeda veel 12 raamatut ning leida enda kõrvale eluarmastust.

Sa ei pea kõike suutma ühe 1 aastaga

Liiga suurte eesmärkidega teeme lubaduse täitmise ise enda jaoks vahel kättesaamatuks. Tahame võtta korraga liiga suurt ampsu, milleks me tegelikult valmis ei ole. Sest seda on lihtsalt liiga palju korraga.

Ja siis me pettume iseendas, sest me ei saanud hakkama. Sest me ei pidanud tehtud lubadust. Sest me loobusime juba jaanuari kolmandal nädalal.

Ülejäänud aasta peame elama tundega, et “olen luuser; ma ei saanud hakkama”.

Kas äkki on mõni parem lahedus või moodus, kuidas oma uue aasta lubaduse täidetud saaks?

Mis oleks, kui võtaksime lubadused väiksemateks eesmärkideks lahti ja jaotaksime sammudeks mingi perioodi peale?

3 sammu, mis on aidanud mul püstitatud eesmärke täita:

 1. Alustan aastat maksimaalselt kolme suure eesmärgiga.
 2. Eesmärk on konkreetne ja tulemus mõõdetav – vastab küsimusele jah/ei, tehtud või tegemata.
 3. Püstitan pigem väiksema eesmärgi, et seda kindlasti ületada kui et liialt suurt  tegemata jätta.

Kui ma tahan joosta 10km, siis ma ei alusta mitte 10km jooksmisest, vaid rahulikus tempos 1km jooksmisest. Joostes 1km, võtan järgmiseks eesmärgiks 2km ja seejärel 3km. Nii alustasin mina. Samm-sammu haaval.

1% päevas võrdub 30% kuus

Tahad teha toitumises sammukest lähemale tervislikkuse suunas, sest tahad saada suveks paremasse vormi või lihtsalt tunda end oma kehas paremini ja olla tervem?

Keegi ei tea tervislikust toitumisest kohe kõike, igaühel on omad põhjused ja teekond läbi käia.

Ei saagi ja ei peagi kohe ja korraga kõike teadma. Olulisem on alustada ja teha see esimene samm õiges suunas.

A photo posted by Sven Nuum (@svennu) on

See üks samm võib olla….

 • Hommikusöögiks smuuti
 • Võileiva asemel puuvili
 • Limonaadi asemel klaas vett
 • Üks tass kohvi vähem
 • Šokolaadi asemel peotäis pähkleid
 • Kartulite asemel värske salat või köögiviljad
 • Energiajoogi asemel värskelt pressitud mahl

Et muuta oma toitumist, ei pea sa tervet aasta menüüd korraga muutma ja 365-ks päevaks. Piisab sellest, kui asendad ühe halva harjumuse ühe hea harjumusega ja oledki juba võitnud.

Seda on lihtsam teha ja õnnestub sul kindlasti kergemini. Nii liigud sammhaaval lähemale suurema eesmärgi ja lubaduse täitmisele. Ja üks õiges suunas tehtud samm tekitab tahtmist astuda kohe ka järgmise.

Alusta ühe sammu haaval

Olles üle 5 aasta toitumise kohta lugenud ja uurinud, olen avastanud enda jaoks “6:1 reegli”. 6 päeva nädalas toitun õigesti ja 1 päev söön neid asju, mis minu menüüsse muidu ei kuulu. Olgu selleks šokokaad, pizza, hamburger või misiganes isu mul on.

Kui tahad rohkem lugeda, loe kõigepealt üks raamat, mis ei ole 700 lehekülge pikk. Vali alguses midagi kergemat, mille saad paari nädalaga läbi või veelgi lihtsam on kuulata audioraamatut. Väikesed võidud!

Lugedes läbi mõned raamatud, muutes oma toitumist sammukese tervislikumaks ja tehes sinna kõrvale regulaarselt trenni, oledki automaatselt vastassugupoolele atraktiivsem. Nii välimuselt kui oma intelligentsilt.

12 raamatut aastas

Minu iga-aastane eesmärk on lugeda (või kuulata) 12 raamatut aastas, mis teeb 1 raamat kuus ja keskmiselt 10 lehekülge päevas.

Tehtud!

Üks smuuti päevas

Tasakaalustamaks toitumist harjumusega “üks smuuti päevas”, lõpetan aasta edukalt skooriga 362 smuutipäeva ja aasta lõikes kokku rohkem kui 500 smuutit (trennipäevadel on minu menüüs 5-st toidukorrast 2 alati smuutid). Igapäevaselt üks kergem ja värskem roheline smuuti ning teine toitvam ja valgurikkam smuuti pärast trenni.

Tehtud!

1500 kõhulihaseharjutust ja 50 lõuatõmmet

Kuna jaanuaris ma trenni palju teha ei jõudnud, võtsin veebruaris endale väljakutseks 30-päevase kõhulihaste väljakutse, mis algas 200 kordusega 1. päeval ja lõppes 1500 kordusega (1,5h järjest kõhulihaseharjutusi) 30. päeval.

Võtsin juunis eesmärgiks suve lõpuks teha 50 lõuatõmmet ja alustasin 3-kaupa, kombineerides need 1km jooksuringide vahele. Augusti lõpus jooksin kokku 7km ja 1km ringide vahele tegin 7 seeriaga kokku 50 lõuatõmmet.

Tehtud!

Jooksen järjest 10km – pole seda kunagi varem teinud

2015.aastal alustasin 1-3 km metsajooksudega ja üle aasta aja oli minu tavadistantsiks 3-5km.

2016. aastal jooksin esimest korda 10km ja jõulude ajal pärast 2-kuulist pausi korraga 13km. Vastupidavus tuli just nendest 3-5km järjepidevalt tehtud treeningutest.

Tehtud!

Käin kuni oma sünnipäevani meres ujumas

Võtsin septembris eesmärgiks iga nädal 1 kord kuni oma sünnipäevani (25.november) meres ujumas käia, aga pärast oktoobri lõppu jäi see katki. Siiani kummitab see tegemata jätmine mind, sest ma ei pidanud iseendale antud lubadust.

Tegemata.

Sellest õppisin, et vastupidiselt ärategemisele, mis toidab sind positiivse laenguga ja tekitab isu seada uusi eemärke ning teha veel rohkem, toidab mitte tegemine sind sügavalt negatiivse emotsiooniga.

Only 7 days left to @boostyself 5th Detox Challenge! Time to get your #boostyourself spirit ready 👆🏻

A photo posted by Sven Nuum (@svennu) on

Kokkuvõtteks ütlen, et parem sea omale alustamiseks 3 väiksemat eesmärki. Need ei pea tingimata kestma terve aasta ja elu lõpuni. Pane ennast lihtsalt proovile ja ära karda midagi uut katsetada.

Esita endale väljakutse, tee sellest enda jaoks mingi loogiline ja teostatav plaan. Sea ajaline eesmärk ja tee see ära!

Sellest tekib suurem janu järgmiseid eesmärke seada ja väljakutseid vastu võtta.

Kui mina sain hakkama, saad sina ka.

Sven